Edi Iordănescu primește laude după prima victorie pe banca naționalei – Dumitru Dragomir: Prea mulți voiau să-i ‘ia glanda’

Naționala României a obținut prima victorie cu Edi Iordănescu pe bancă, după ce a trecut cu 1-0 Finlanda în cel de-al treilea meci din Liga Națiunilor.

Dumitru Dragomir este fericit că România s-a impus cu Finlanda și în felul acesta Edi Iordănescu a căpătat mai multă liniște pe banca naționalei.

Fostul președinte al Ligi Profesioniste de Fotbal s-a arătat încântat de jocul tactic făcut de Tavi Popescu. Dragomir a susținut că schimbarea extremei de la FCSB (petrecută în minutul 54) a dus în partea secundă la „haos” în jocul naționalei

„Mi-au plăcut publicul, rezultatul, că a câștigat echipa României, deși greu, în haos a doua repriză. M-am bucurat pentru Iordănescu, prea mulți voiau să-i «ia glanda»… săracul, nu avea nicio vină.

Am auzit un comentariu în care cineva spunea despre Octavian Popescu că nu s-a văzut, că a fost șters. Băi, oameni buni, în prima repriză doi jucători au jucat de senzație din punct de vedere tactic: el și «polonezul» Sorescu. De asta am jucat așa bine în prima repriză, pentru că au avut capacitate de efort, i-au ținut bine pe mijlocașii și fundașii adverși.

După ce a fost scos Octavian Popescu, a fost haos, în ciuda tuturor încercărilor pe care le-a făcut cu Hanca… O fi fost obosit, dar din punct de vedere tactic a jucat absolut excepțional.

A, că n-a ieșit în evidență așa cum o face la echipa de club? Stai un pic, băi frate, e primul lui meci titular la echipa națională. Ce vreți, să înceapă să dribleze? Păi îl mănâncă ăia la cabine. Să vii tu la primul meci și să începi cu driblingurile? A făcut faza de apărare, a jucat simplu. A jucat bine.

A fost altă atitudine. E de felicitat și Iordănescu”, a declarat Dumitru Dragomir, potrivit GSP, anunță sport.ro.