Edi Iordănescu a comis-o grav! Jucătorul pe care nu l-a vrut la naţională face senzaţie în Italia. Dezvăluirea momentului despre fotbalistul de origine română

Edi Iordănescu a comis-o grav! Jucătorul pe care nu l-a vrut la naţională face senzaţie în Italia. A apărut dezvăluirea momentului despre fotbalistul de origine română. Daniel Boloca a înregistrat prima sa reușită din Serie A.

Sassuolo a remizat cu Bologna, scor 1-1, în etapa a zecea din campionatul primului eșalon al Italiei.

Edi Iordănescu a comis-o grav

Daniel Boloca (24 de ani) a reușit să înscrie pentru formația sa în minutul 44, cu un șut executat din afara careului. Aceasta este, de altfel, prima lui reușită din Serie A.

Boloca a fost integralist în ultimele cinci partide ale celor de la Sassuolo, printre care și cele cu Inter (scor 2-1) și Juventus (scor 4-2).

Daniel Boloca a jucat primul său meci pentru selecționata României în noiembrie 2022.

Totuși, fotbalistul a declarat că nu mai are de gând să evolueze pentru reprezentativa condusă de Edi Iordănescu.

În amicalul cu Slovenia, scor 1-2, Boloca fusese introdus pe teren în minutul 84, iar în cel cu Moldova el a fost rezervă neutilizată.

Daniel Boloca: „Dorința mea e să joc pentru Italia”

În decembrie, Boloca a fost convocat de Roberto Mancini la un stagiu de pregătire a lotului secund al Italiei.

Mai apoi, jucătorul cu origini românești a spus că își dorește să evolueze pentru „Squadra Azzura”.

„România a avut încredere în mine înainte. Nu puteam refuza să fiu convocat, trebuia să-mi fac părinții mândri. Dorința mea e să joc pentru Italia, m-am născut în Italia și am trăit întotdeauna aici”, a declarat Daniel Boloca.