Duel nebun între Gică Hagi şi Adrian Mutu! S-a terminat Rapid-Farul. Final pe muchie de cuţit în Giuleşti

Duel nebun între Gică Hagi și Adrian Mutu! S-a terminat Rapid-Farul Constanța, capul de afiş din etapa a 2-a a play-off-ului Superligii.

Prima repriză a partidei din Giulești a început în forță, cu o serie de ocazii la ambele porți. Alexandru Albu a început recitalul ratărilor, după ce a schimbat singur cu Aioani. Jucătorul rapidului a încercat o execuție la colțul lung, pe care a ratat-o total.

Duel nebun între Gică Hagi şi Adrian Mutu!

Replica celor de la Farul Constanța a venit rapid, prin 2 lovituri în bară, semnate de Denis Alibec și Constantin Grameni.

Farul a mai avut o ocazie imensă, după cursa lui Adrian Mazilu. Acesta trece ușor de apărătorii celor de la Rapid, dar șutează slab direct în brațele lui Horațiu Moldovan.

Prima repriză s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Repriza secundă a început mai echilibrat, după ce elevii lui Adrian Mutu au ieșit mult mai motivați de la cabine.

Giuleștenii au reușit să puncteze în minutul 55 al partidei, după ce jucătorii lui Mutu au făcut, cu puțin noroc, „șah-mat” apărarea „marinarilor”. Funsho Bamgboye a trimis fără emoții mingea în poarta apărată de Aioani.

Replica celor de la Farul a venit în minutul 58, atunci când Denis Alibec a scăpat singur cu Horațiu Moldovan. Atacantul lui Hagi a ratat însă șutul la colțul lung, iar scorul a rămas 1-0 în favoarea Rapidului.

Farul a reușit să înscrie în minutul 76, printr-o super-execuție a lui Dragoș Nedelcu, de la 20 de metri.

Farul a mai avut o ocazie imensă în minutul 83, atunci când Horațiu Moldovan a apărat excelent șutul lui Enes Sali.

Finalul partidei a fost unul oarecum liniștit, iar nici o echipă nu a riscat prea multe în prelungiri. După 3 minute adiționale, partida dintre Rapid și Farul Constanța s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

În urma acestui rezultat, Farul Constanța rămâne lider în Superliga cu 36 de puncte. Rapid ocupă, după acest rezultat, locul 4 în play-off, cu 28 de puncte.

Rapid București – Farul Constanța, echipele de start

Rapid: Moldovan – Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, Jr. Morais – Albu, Kait, Pănoiu – Sefer, Dugandzic, Costache
Rezerve: Drăghia – Fl. Ștefan, Ignat, P. Iacob, Al. Ioniță II, Emmers, Luckassen, Bamgboye, Papeau
Antrenor: Adrian Mutu

Farul: Aioani – Boli, Larie, Marins, Borza – Artean, Nedelcu, Grameni – Alibec, L. Munteanu, Ad. Mazilu
Rezerve: Buzbuchi – Kiki, N. Popescu, Baravykas, Grobry, Casap, Mateus, Sali, Vl. Morar
Antrenor: Gheorghe Hagi

Arbitru: Horațiu Feșnic / Asistenți: Valentin Avram și Mihai Marica
Arbitru VAR: Radu Petrescu / Arbitru AVAR: Adrian Vornicu