Drama uriaşă a Irinei Begu! A trecut prin clipe cumplite la Wimbledon: ‘Nu pot să mă mișc’

Drama uriaşă a Irinei Begu! A trecut prin clipe cumplite la Wimbledon. Românca a avut nevoie de intervenţia urgentă a medicilor pentru a continua meciul. ‘Nu pot să mă mișc’, a urlat de durere Irina.

Irina Begu a făcut eforturi supraomeneşti pentru a duce până la final disputa cu Anna Blinkova.

Drama uriaşă a Irinei Begu!

Irina Begu a avut dureri cumplite în meciul cu Anna Blinkova. Patru mingi de break a irosit Begu chiar în debutul turului secund cu rusoaica Anna Blinkova, alte două asemenea mingi fiind ratate de Irina la 3-3.

După ce a pierdut primul set, românca a cerut pauză medicală. A solicitat intervenția kinetoterapeutului pentru a putea continua meciul pe parcursul căruia a resimțit dureri la centura lombară, conform prosport.ro.

După o scurtă discuție cu kinetoterapeutul, aceasta a chemat în ajutor un medic. Ultimul i-a aplicat lui Begu exerciții controlate ale coloanei vertebrale.

Stretchingul s-a făcut pentru a scădea tensiunea din zona lombară și abdominală. Acesta i-a permis Irinei să continue partida cu Blinkova. Chiar şi aşa, românca a avut probleme cu deplasarea în teren.

Medicul care a asistat-o pe Begu nu avea certitudinea unei crize de sciatică sau că durerea ar putea fi cauzată de lombalgie. Lipsită de tonus muscular, Begu a încercat să scurteze punctele.

Condusă de Blinkova cu 3-0 în al doilea set, Irina a servit ca să egaleze la 3 dar și-a pierdut serviciul pentru 2-4. Chiar dacă a recuperat rapid jocul cedat anterior, Irina Begu a fost eliminată de la Wimbledon. Asta după un final de meci dramatic în care două din ultimele patru ghemuri au durat, fiecare, peste opt minute.