Dinamo pierde cu Poli Iași și se depărtează de play-off. Cătălin Hlistei a dat un gol demn de Cupa Mondială

Dinamo a pierdut în partida jucată în deplasare cu Poli Iași, scor 1-0, după o execuție fantastică a lui Cătălin Hlistei.

”Câinii” nu au pus aproape deloc presiune pe poartea apărată de Jankov și au avut puține momente de poartă.

Poli Iași a dominat prima parte a meciului și a ratat câteva ocazii importante de gol.

Moldovenii au avut și un penalty pe care arbitrul central nu l-a văzut, în minutul 20. Mingea l-a izbit în mână pe fundașul ”câinilor” Patriche.

Partea a-2-a a debutat cu Poli Iași în atac, iar ”agresivitatea” lor a dat roade.

Cătălin Hlistei a marcat un eurogol în minutul 48 cu o finalizare superbă din semi-foarfecă.

După gol, spiritele sau încins iar jocul a fost deseori oprit de arbitrul central pentru a acorda cartonașe galbene pentru proteste sau intrări dure.

Dinamo a forțat puțin în ultimele 10 minute dar fără a crea un real pericol la poarta moldovenilor.

Poli Iași: Jankov – Martac, Tincu, Fl. Plămadă (cpt.), Finica, Vașvari, Tud. Telcean, A. Roman, Ant. Dumitru, Harrison, Hlistei
Rezerve: Brînză – Kouadio, Fosu-Mensah, Ciaun, Merchioni, Fr. Cristea, Bujor, Plokhotnyuk, Tomczyk
Antrenor: Leo Grozavu

Dinamo: Oncescu – Moura, Giafer, Patriche (cpt.), A. Șerban, Bena, Gorka Larrucea, Iul. Roșu, Borcea, Bani, Buhăescu
Rezerve: Rezerve: Fara – Dudea, Țîră, Tomozei, N. Roșu, Amzăr, Al. D. Pop, Delciu, Ghezali
Antrenor: Ovidiu Burcă

Arbitru: Iulian Călin / A1: Sabin Gabriel Stroe / A2: Vlad Bârleanu / Observator arbitri: Cristian Sava
Stadion: „Emil Alexandrescu”, Iași