Dezvăluirea serii despre David Popovici! Omul care i-a luat medalia românului a spus clar: ‘Mă simt foarte bine aici’ + Ce mesaj i-a transmis sportivului nostru

Dezvăluirea serii despre David Popovici! Omul care i-a luat medalia românului a spus clar. Matt Richards era în culmea fericirii după ce a luat aurul la 200 de metri liber la Otopeni. I-a transmis şi un mesaj sportivului nostru.

Matt Richards a dat lovitura la Campionatele Mondiale în bazin scurt de la Otopeni. A luat medalia de aur la 200 de metri liber. La final, a vorbit despre fani, dar nu l-a uitat nici pe David Popovici.

Dezvăluirea serii despre David Popovici!

David Popovici a ratat medaliile la 200 de metri liber. Românul a terminat abia pe locul 4. Richards este cel care l-a lăsat pe David Popovici în afara podiumului şi la Campionatele Mondiale de Înot de la Fukuoka. A dominat atunci cursa de 200 de metri liber şi a cucerit aurul, ca şi acum.

„Mă simt foarte bine aici, lumea din tribune e fantastică, îi auzeam pe ultimii 50 de metri cum îşi încurajau favoriţii. A fost o plăcere să mă întrec cu David. E o plăcere să îmi văd colegul pe podium, de asemenea. E o seara fantastică pentru noi.

Ne-am întrecut de mai multe ori în acest sezon, eu cu David, şi o vom face din nou în această seară. De câte ori înotăm împreună e distractiv. Azi, eu am terminat primul, dar mâine poate fi diferit. Ăsta este înotul şi eu îmi propun să mă distrez la fiecare cursă.

A fost fantastic până acum, mai am multe de făcut aici. Nu a fost un an perfect, dar a fost un an foarte bun, mai am multe de îmbunătăţit”, a spus Matt Richards, conform as.ro.

Popovici a terminat abia pe locul patru finala de la 200 m liber la Campionatul European de înot în bazin scurt, competiţie găzduită de Otopeni. Popovici a fost cronometrat cu timpul 1:41.52.

Pe primul loc a terminat britanicul Matthew Richards (1:41.01), pe doi s-a clasat tot un britanic, James Guy (1:41.12), iar pe trei s-a clasat Danas Rapsys din Lituania (1:41.15). Românul câştigase medalia de aur la 200 m liber la ediţia trecută a competiţiei, la Kazan.