Derby-uri cu scandal în Europa! S-a terminat Barcelona-Real Madrid. Golul victoriei, în prelungiri + Inter-Juventus, decis de arbitru

Derby-uri cu scandal în Europa. Barcelona – Real Madrid s-a terminat 2-1, iar catalanii s-au distanțat la 12 puncte în fruntea clasamentului, cu 12 etape înaintea finalului de campionat.

Madrilenii au deschis scorul în minutul 9, după autogolului lui Araujo. Catalanii au revenit și au egalat în minutul 45 prin Sergi Roberto. Golul victoriei a fost marcat de Franck Kessie în al doilea minut al prelungirilor.

Inter-Juventus, decis de arbitru

Juventus a învins duminică, în deplasare, pe Inter Milano, scor 1-0, în Derby d’Italia.

Golul a fost marcat în prima repriză, de Filip Kostic, care l-a învins pe Onana în minutul 23. Arbitrul întâlnirii a consultat sistemul VAR după ce a fost semnalat un henţ al lui Rabiot în faza premergătoare golului. În final, reuşita lui Kostic a fost validată.

În clasament, Inter e pe locul al treilea, cu 50 de puncte. Juventus se află pe locul 7, cu 41 de puncte, la numai patru puncte de locurile care duc în cupele europene.