Debut perfect pentru Simona Halep. A învins-o pe Donna Vekic în primul tur al turneului de la Toronto

Simona Halep a învins-o lejer, scor 6-0, 6-2, pe croata Donna Vekic (82 WTA) în primul tur al turneului de la Toronto, Canada.

Simona Halep (30 de ani, locul 15 WTA) nu a avut nicio problemă în primul set și și-a dominat adversara la toate capitolele. După doar 21 de minute și-a adjudecat setul 6-0.

Nici în actul secund croata nu i-a pus mari probleme româncei, iar meciul s-a încheiat după o oră.

Halep și Vekic s-au mai întâlnit de două ori, ambele câștigate de către Simona în 2013 și 2017, la US Open, respectiv Indian Wells. În cele două întâlniri constănțeanca nu a pierdut niciun set în favoarea Donnei.

Lucrurile ar putea să se complice pentru Simona Halep începând din faza optimilor de finală. Acolo s-ar putea să o întâlnească pe Anett Kontaveit (26 de ani, locul 2 WTA).

Coco Gauff (SUA, 11 WTA), Aryna Sabalenka (Belarus, 6 WTA) sau Elena Rybakina (Kazahstan, 23 WTA) ar putea fi adversara Simonei  în “sferturi” la turneul din Canada.

Rogers Cup este un turneu de categorie WTA 1000, cu premii totale în valoare de 2,69 milioane de dolari.

Simona Halep a venit la Toronto fără antrenorul său, Patrick Mouratoglou. Acesta a decis să-și ia câteva zile de vacanță înaintea turneului de la US Open.