Debut cu victorie în Liga Campionilor! Condusă la pauză, vicecampioana CSM București a reușit să câștige cu Krim Ljubljana!

Aproximativ 2.500 de spectatori s-au aflat astăzi de la ora 17:00, la Sala Polivalentă, ca să le susțină pe Cristina Neagu și pe colegelei în primul meci din Liga Campionilor.

Însă partida n-a început senzațional pentru ”tigroaice” și după ce au mers cap la cap, Krima a reușit să ia conducerea și să conducă la pauză cu două goluri: 17-19.

Însă CSM a revenit decisă să rezolve lucrurile rapid. A egalat și s-a instalat la cârma jocului, încă de la începutul părții secunde.

Vicecampioana României n-a mai cedat avantajul până la sfârșit, chiar dacă s-a aflat mai mereu în inferioritate numerică. Cristina Neagu și compania au câștigat cu 30-28. Centrul naționalei Franței, Zaadi, a fost cea mai bună marcatoare, cu 8 goluri.

CSM București face parte din grupa A, alături de Vipers, Odense, FTC, Brest, Bietigheim, Krim și Banik Most. Teoretic, alături de Vipers, ”tigroaicele” sunt favorite să ocupe unul din primele două locuri.