David Popovici rupe tăcerea! Anunțul momentului făcut de campionul român. Ce a spus imediat după cursa în care a dus România în finală

David Popovici rupe tăcerea! Anunțul momentului făcut de campionul român imediat după cursa în care România s-a calificat în finală la ștafeta de 4×50 de metri liber la Campionatele Europene de la Otopeni.

România a obţinut calificarea în finală cu cel de al şaselea timp. Primele locuri au fost occupate de Marea Britanie, Italia şi Grecia.

David Popovici, primele declarații după calificarea în finală

Înotătorii români vor lupa în această seară, de la ora 19.08, pentru o medalie în cursa de ștafeta de 4×50 de metri liber. Pe lângă David Popovici, din echipă mai fac parte Patrick Dinu, Mihai Gergely și Constantin Stoica.

Sportivii români au acordat un interviu chiar după finalul probei, când încă nu aflaseră dacă au prins finala.

„Vedem acum dacă ne-am calificat. Urmează momentul ăsta, să înoate a treia serie. Am înotat foarte repede şi, nu vreau să mă grăbesc, dar aş spune că avem mari şanse să ne calificăm”, a spus David Popovici, pentru AntenaSport.

Ce au făcut sportivii români

Denis Popescu şi Andrei Anghel s-au calificat în semifinalele la 50 m spate.

Denis-Laurean Popescu a fost înregistrat în serii cu al patrulea timp, 23 sec 36/100, iar Andrei-Mircea Anghel cu al cincilea, 23 sec 49/100. Andrei Ungur a fost cronometrat cu al 12-lea timp, 23 sec 68/100, şi ar fi prins şi el semifinalele dacă nu era criteriul de ţară (cei mai buni doi din fiecare ţară se califică în semifinale/finală).

Daniel-Alexandru Nicuşan a fost al 25-lea, cu timpul de 24 sec 52/100.

Semifinalele probei vor avea loc marţi, de la ora 18:25, iar finala se va desfăşura miercuri de la 18:05.

Diana Stiger s-a calificat în finala de la 800 de metri liber cu al 7-lea timp. Românca se va lupta pentru medalii mâine, de la ora 18.49.

La 50 m liber feminin, România a avut o singură reprezentantă în serii, pe Anastasia-Maria Bako, care a încheiat pe locul 36.

La 100 m bras feminin, Brigitta Vass a fost înregistrată cu al 15-lea rezultat din serii.

În calificările la 400 m liber, Vlad-Ştefan Stancu a fost al 20-lea, iar Nandor Nagy a avut al 21-lea timp. Primii opt au obţinut calificarea în finală.