Leo Messi are America la picioare! Recordul fabulos stabilit de campionul mondial. Argentinianul face senzaţie în MLS / Video

Leo Messi, unul dintre cei mai buni fotbaliști din lume, are America la picioare! Recordul fabulos stabilit de campionul mondial în ultima partidă jucată. Argentinianul continuă să facă senzaţie în MLS.

Leo Messi (36 de ani), face furori în America. Fotbalistul se simte foarte bine la Inter Miami și are un parcurs impresionant. Golurile și pasele date de acesta ajută echipa să câștige meciuri importante.

Leo Messi are America la picioare!

Starul argentinian bifează record după record. În ultima partidă de campionat echipa sa a câștigat-o cu scorul de 6-2, în fața celor de la New York Red Bulls. Messi a fost autorul unui gol și a oferit 5 pase decisive, toate în primele 33 de minute!
A fost primul meci din cariera lui Messi în care acesta a dat atâtea pase de gol.

Fostul său coleg de la Barcelona, Luis Suarez (37 de ani), a realizat hattrick-ul în doar 12 minute. Toate reușitele au venit din pasele lui Messi. Cei doi sunt primii doi golgheteri din MLS, cu câte 10 goluri fiecare. Diferența este făcută de assist-uri, acolo unde Leo are 13, iar uruguayanul 5.

Inter Miami este ocupanta primului loc în Conferința de Est, cu 24 de puncte după 12 meciuri. Cincinatti este ocupanta locului 2, care are un meci mai puțin jucat. Inter Miami merge în deplasare la CF Montreal.