David Popovici are tupeu! Mesaj ameninţător înaintea Jocurilor Olimpice 2024. Marele obiectiv al campionului român

Mesajul transmis de David Popovici înaintea Jocurilor Olimpice 2024. Marele obiectiv al campionului român după ce a reușit să obțină medalia de aur la Campionatele Europene de înot.

David Popovici a obținut medalia de aur la Campionatele Europene, la proba de 100 m liber, după ce a terminat cu un timp de 46.88.

David Popovici, mesaj ameninţător înaintea Jocurilor Olimpice 2024

David a reușit să îl învingă la doar două sutimi pe Pan Zhanle, sportivul cu care a obţinut recordul mondial la Roma, în 2022.

„Am fost foarte aproape şi nu mă aşteptam la asta, dar cred că ar trebui să am mai multă încredere în mine. Când am auzit că mi-a fost doborât recordul, am vrut să vin din ce în ce mai aproape de noul record, poate chiar să îl depăşesc în viitor.

E mai bine să nu fiu favorit, aşa cum eram înainte. Nu sunt cel mai rapid şi asta mă motivează foarte mult. Dacă ai o strategie bună ai şanse mari de succes”, a spus Popovici, conform len.eu.

Cel mai bun timp este obținut tot de Pan Zhanle, 46:80, iar David speră să îl depășească cât mai curând.

Sportivul nostru e în continuare în prim plan la competiţia din Serbia. A reuşit să se califice în semifinale şi la 200 de metri liber. Dar asta nu e tot. A reuşit o cursă fabuloasă şi la ştafetă. Acolo, David a prins finala după ce a sărit în bazin la ultimul schimb. A dus România de pe locul 6, pe locul secund.