Dan Petrescu, singur împotriva tuturor! A făcut show: `Sperăm să dăm gol în minutul 95 și cu spatele, dacă se poate, să fie ceva în favoarea noastră cu Ballkani!`

N-a fost deloc un an blând pentru Dan Petrescu. Cumva, antrenorul CFR-ului pare să-și mai iasă din minți, așa cum a făcut-o în Turcia, când a înjurat un jurnalist în timpul conferinței de presă.

Și în această seară, antrenorul CFR-ului a refulat în fața mass-media. Mâine, campioana joacă în Conference League cel mai greu meci, cel cu Ballkani, partidă care se dispută cu calificarea în primăvara europeană pe masă.

”Ultima oară, tot CFR a reprezentat România în primăvara europeană!”

„Este al 14-lea meci în Europa, din august până acum, o cursă infernală. Dacă tot am ajuns aici, sper să ne calificăm în primăvara europeană. Sincer, ar fi un miracol, da, ar fi! Când nimeni nu are rezultate în România, iar fotbalul nostru a luat-o în jos, toți critică pe CFR Cluj care joacă cu calificarea pe masă joi seară.

Dacă îmi spunea cineva la tragerea la sorți că vom juca ultimul meci cu calificarea pe masă, stând la mâna noastră, aș fi fost foarte fericit. Ar fi fantastic pentru fotbalul românesc să ne calificăm în primăvara europeană. Ar fi ceva special. Ultima oară, tot CFR Cluj a reprezentat România în primăvara europeană cu Sevilla.

Sperăm să dăm gol în minutul 95 și cu spatele, dacă se poate, să fie ceva în favoarea noastră. Să avem și noi șansă, după două penalty-uri contra noastră, după ce-am luat gol din ofsaid, după atâtea episoade contra noastră”, a spus Dan Petrescu.

”Le pun jucătorilor un filmuleț special în ziua partidei!”

”Nu uităm că și-au amânat meciul din campionat, nu uităm că au dat trei goluri în deplasare. E un adversar periculos. Sunt conștient că va fi un meci greu din toate punctele de vedere. Sunt sigur că a venit să facă meciul vieții. E clar, dacă și-a amânat meciul din campionat…

Au ceva probleme în ultimele 10-15 minute. O să încerc să le pun jucătorilor și un filmuleț special, în ziua partidei. Ar fi fantastic, o încununare a succesului anului 2022, ca după titlul de campioană, să ajungem și în primăvara europeană.”, a mai spus Petrescu la conferința de presă de dinaintea ultimului joc din grupele Conference League.