Dan Petrescu și-a luat la țintă jucătorii după eșecul cu FC U Craiova 1948, dar a pomenit și de caniculă: Parcă a fost o apărare de Divizia C, dar nu numai în apărare au fost probleme

CFR Cluj a suferit primul eșec din acest sezon de Superligă, la Craiova, contra lui FC U, scor 1-3, iar antrenorul Dan Petrescu a răbufnit.

După meci, Dan Petrescu a felicitat FC U Craiova, a spus că se teme de returul cu Inter Club din Andorra și doar veteranii Deac și Camora au scăpat de critici.

„Victorie meritată a Craiovei, echipa mai bună, mai proaspătă a câștigat. Nu degeaba voiam să amânăm acest meci, pentru căldără, pentru tot. Au meritat. La 1-0, noi am avut o ocazie mare. Și la 1-1, prin Debeljuh. În repriza a doua am intrat rău, după un minut era 2-1. Ne-a fost greu să revenim, ei au fost mult mai proaspeți decât noi. Nu avem decât să felicităm adversarul. Pentru noi e o lecție foarte bună pentru viitor.

Mă așteptam la mult mai bine de la toți jucătorii. Singurii care au scuze sunt Dec și Camora, care joacă meci de meci și nu am avut pe cine să bag în locul lor. Ceilalți au fost sub nivel, nu mi-a plăcut ce am văzut în apărare. Parcă a fost o apărare de Divizia C, dar nu numai în apărare au fost probleme.  Avem iar meci peste trei zile. Dacă nu ne trezim, putem să ne întoarcem cu o surpriză.

S-au schimbat mulți jucători, cei noi nu au confirmat, asta e problema cea mai mare. Sută la sută putem să punem eșecul și pe seama oboselii, dar antrenorul nu poate avea scuze. Noi trebuie să privim înainte”, a spus Dan Petrescu, potrivit sport.ro.