Dan Petrescu, ironic la adresa arbitrului Cătălin Popa: ‘Arbitraj ca pe vremea celor de la Scornicești. Puteți să puneți titlu: Popa 2 – CFR 1’

Dan Petrescu a rămas calm după meciul cu Rapid și nu a făcut scandal așa cum s-a întâmplat de cele mai multe ori când echipa sa a fost defavorizată. Totuși, antrenorul nu s-a abținut și a fost ironic la adresa arbitrului Cătălin Popa.

”În primele 30 de minute, am controlat jocul, apoi a venit faza penalty-ului, pe care am revăzut-o. Luckassen a făcut primul faultul. Penalty, au dat gol, până la pauză am căzut, putea fi și 2-0.

În repriza a doua, iar am început bine, apoi penalty. Dacă avem VAR, nu înțeleg de ce nu s-a dus să vadă faza, că la primul s-a dus. La ultima fază, când ai corner, tu fluieri finalul…

Mi s-a părut un penalty ca pe vremea Scorniceștiului, fără să le iau din merite celor de la Rapid. A fost o viciere clară de rezultat. Puteți să puneți un titlu, Popa 2, CFR 1.

Orice acțiune a fost judecată în favoarea lor. De ce să mă mai duc eu să fac scandal? Eu am stat pe bancă, am stat liniștit. Nu cred că e vina lui neapărat, dacă cei de la VAR l-ar fi chemat sau el să fi spus că vrea să vadă fazele mai bine…”, a spus Petrescu după meci.