Meci nebun în Giulești. Rapid – CFR Cluj 2-1. Gol anulat și două lovituri de pedeapsă

Rapid a câștigat după un meci nebun meciul cu CFR Cluj, scor 2-1. Arbitrul a anulat un gol și a dictat două lovituri de pedeapsă.

După acest meci, Rapid este pe locul 2 cu 32 de puncte, în timp ce campioana României este pe 3 cu 28 de puncte.

În minutul 11, clujenii au marcat prin Malele, dar golul a fost anulat pentru un ofsaid. Rapid a deschis scorul în minutul 36, când Săpunaru a marcat din penalty.

În repriza a doua, Karlo Muhar l-a învins pe Horațiu Moldovan cu o lovitură de cap.

Cătălin Popa a dictat un nou penalty pentru un fault al lui Burcă la Dzugandzic, iar acesta a marcat fără probleme.

Echipe de start:

Rapid: H. Moldovan – Onea, Săpunaru, D. Grigore, J. Morais – Kait, Al. Albu, Emmers – Sefer, Luckassen, Al. Ioniță II
Rezerve: Drăghia – Fl. Ștefan, Crepulja, Ignat, Iacob, A. Ciobanu, Pănoiu, Dugandzic, Vojtus
Antrenor: Adrian Mutu

CFR Cluj: Scuffet – Cr. Manea, Yuri, A. Burcă, Braun – Boateng, Muhar, Bordeianu – Petrila, Malele, C. Deac
Rezerve: Bălgrădean – R. Bălan, Kolinger, Hoban, Cvek, Roger, Birligea, Mistrati, Janga
Antrenor: Dan Petrescu

Stadion: Rapid Giuleşti (Bucureşti)
Arbitru: Popa Cătălin (Piteşti) / A1: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava), A2: Gheorghe Bogdan (Bucureşti) / Arbitru VAR: Haţegan Ovidiu (Arad), Arbitru AVAR: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe)

Moment special înaintea meciului

Ioan „Mache” Mihai (76 de ani), primul lider al galeriei giuleștene, a avut parte de un moment special înaintea meciului Rapid – CFR Cluj. Aflat în cărucior, acesta a dat lovitura de începere.