Dan Petrescu face legea în Coreea de Sud. Jeonbuk este de neoprit. Anunțul făcut de fostul antrenor de la CFR Cluj

Dan Petrescu face legea în Coreea de Sud. Echipa antrenată de român este de neoprit.

A câștigat un nou meci și este pe locul 4, cu 37 de puncte, la egalitate cu Seul, echipă de pe locul 3.

Dan Petrescu face legea în Coreea de Sud

Echipa lui Dan Petrescu a reușit o nouă victorie pe teren propriu. I-a învins pe cei de la Suwon, scor 1-0, în etapa cu numărul 23, din Coreea de Sud. Jeonbuk nu a mai pierdut cinci meciuri.

Singurul gol a fost marcat de Gustavo, în minutul 13. Nana Boateng, fostul jucător al celor de la CFR Cluj, a jucat și el. În minutul 63, Petrescu a decis să-l scoată de pe teren.

După această victorie, echipa românului este pe locul 4 în campionat, la egalitate de puncte ,37, cu ocupanta locului 3, Seul, și la 16 de liderul Ulsay Hyundai.

Petrescu, cuvinde de laudă la adresa lui Boateng

„Un meci dificil, timpul de pregătire a fost scurt. A fost cel mai dificil meci de când am preluat echipa, pentru că Suwon venea după un eșec la scor. Boateng? A făcut un meci fantastic! A fost un meci foarte important pentru el.

Alte echipe din campionat schimbă câte 7-8 jucători, însă Jeonbuk poate doar să schimbe 3-4. E păcat. Avem probleme grave cu accidentările, deci nu putem face o rotație completă. Va fi mai bine după ce rezolvăm aceste probleme”, a spus Dan Petrescu, potrivit Chosun.

Pentru Dan Petrescu urmează meciul din deplasare cu Pohang Steelers, vineri, de la ora 13:30.