Cutremur în Formula 1! Ce s-a întâmplat după cursa câştigată de Max Verstappen în America. Ambii piloţii au fost descalificaţi

Cutremur în Formula 1! S-a aflat ce s-a întâmplat după cursa câştigată de Max Verstappen în America. Ambii piloţii au fost descalificaţi. Este un scandal uriaş în Marele Circ după cursa din Austin.

Max Verstappen a câştigat cursa din SUA, dar alţi doi piloţi importanţi au fost descalificaţi la finalul întrecerii. Pilotul de la Red Bull Racing nu a fost însă afectat de decizii.

Ce s-a întâmplat după cursa câştigată de Max Verstappen

Lewis Hamilton, de la Mercedes, locul doi în Marele Premiu al SUA, şi Charles Leclerc, de la Ferrari, care a încheiat pe şase, au fost descalificaţi. Totul s-a întâmplat la finalul cursei de la Austin, anunţă Formula 1.

Monoposturile celor doi nu au trecut cu bine de verificările de după cursă, la Circuit of the Americas (COTA) din Austin. Astfel, Comisarii au impus sancţiunea standard. S-a întâmplat după ce ambele echipe au recunoscut că măsurătorile efectuate de FIA au fost corecte.

Ca urmare a descalificărilor s-a schimbat şi clasamentul final. Lando Norris, locul 3, urcă pe locul 2 în clasamentul cursei din SUA. Carlos Sainz, locul 4 urcă pe 3. De asemenea, Sergio Perez urcă pe 4, George Russell pe 5, Pierre Gasly pe 6, Lance Stroll pe 7 şi Yuki Tsunoda pe 8.