Cu Tătărușanu în poartă, AC Milan a stabilit un record incredibil în Uefa Champions League

AC Milan a revenit în fazele eliminatorii din Uefa Champions League, iar acest lucru a generat o emulație fantastică.

Victoria ”diavolului milanez” în fața celor de la Tottenham (1-0) a fost obținută în fața unui stadion arhiplin.

AC Milan, record de vânzări

Meciul din Uefa Champions League a fost o adevărată mină de aur pentru AC Milan. La meci au prezenți 74.320 de spectatori, iar clubul milanez a stabilit un record absolut în ceea ce privește încasările.

9.133.842 de euro au încasat cei de la AC Milan doar la acest joc, sumă care nu a mai fost atinsă niciodată de o formație din Italia, potrivit jurnalistului Gianluca Di Marzio.

Tătărușanu a făcut un meci perfect

AC Milan, cu portarul Ciprian Tătăruşanu integralist, a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Tottenham Hotspur, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

Tătărușanu a avut o primă repriză fantastică în partida cu Tottenham. Portarul român a menținut poarta intactă.

Milanezii au deschis scorul în minutul 7 prin Brahim Diaz, după o lovitură de cap din apropierea porții.

Tottenham a dictat ritmul și s-au apropiat în câteva rânduri de poarta lui Tătărușanu dar portarul român a apărat șuturile lui Kane și Son.

Milan a menținut avantajul până la finalul partidei și a reușit să se impună cu 1-0 în manșa tur a optimilor Ligii Campionilor.

Echipele de start:

AC Milan: Tătărușanu – Thiaw, Kalulu, Kjaer, Hernandez – Saelemaekers, Calabria, Krunic, Tonali – Diaz, Giroud, Leao

Tottenham: Forster – Emerson, Romero, Dier, Lenglet – Sarr, Skipp – Kulusevski, Perisic, Son – Kane

În celălalt meci al serii, pe Parc des Princes, în prezenţa emirului Qatarului, şeicul Tamim bin Hamad al-Thani, Paris Saint-Germain a pierdut, scor 0-1, cu Bayern Munchen, prin golul marcat de Kingsley Coman, în minutul 53.

Şi PSG a marcat prin Mbappe, în minutul 82, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.