Cristina Neagu are România la picioare! O nouă reuşită importantă pentru Messi din handbal. CSM Bucureşti nu le-a dat nicio şansă adversarelor

Cristina Neagu are România la picioare! O nouă reuşită importantă pentru Messi din handbal. CSM Bucureşti nu le-a dat nicio şansă adversarelor în finala Cupei României. Astfel, echipa primăriei a acontat un nou trofeu intern.

Cristina Neagu şi-a condus echipa spre un nou trofeu important. CSM Bucureşti nu le-a dat nicio şansă adversarelor în ultimul act.

Cristina Neagu are România la picioare!

Campioana CSM Bucureşti a câştigat pentru a şaptea oară Cupa României, duminică, după finala cu Dunărea Brăila, la Turneul Final Four al competiţiei, scor 32-27 (17-13). Gloria Bistriţa a încheiat cu medalia de bronz, după patru reprize de prelungiri cu Rapid Bucureşti.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Ostergaard 9 goluri, Zaadi 6, pentru CSM, respectiv Quintino 6, Gonzalez 6, pentru Dunărea. Tot duminică, în finala mică, vicecampioana Rapid Bucureşti a fost învinsă de Gloria Bistriţa, după prelungiri, scor 39-36 (15-12, 29-29), pentru medalia de bronz.

În semifinale, CSM Bucureşti a trecut de Rapid Bucureşti, scor 27-23 (16-10), iar Dunărea Brăila a eliminat Gloria Bistriţa, după prelungiri, scor 36-35 (18-16, 31-31). CSM Bucureşti a câştigat pentru a şaptea oară Cupa României, al 3-lea consecutiv. Cel mai probabil, CSM București va reuși eventul. Cu 5 etape rămase de disputat din „Liga Florilor”, avansul față de urmăritoarea Rapid este de 7 puncte.

CSM București se poate concentra pe parcursul european. Elevele lui Adrian Vasile sunt calificate în sferturile de finală din Liga Campionilor. Turul contra lui Metz este programat pe 28 aprilie, la București. Returul se joacă în Franța, pe 4 mai.

Dunărea Brăila este deja calificată într-un Final Four, cel din European League. Pe 11 mai va juca în semifinale contra Gloriei Bistrița. În celălalt penultim act se duelează Storhamar și Nantes.