Cristian Tudor Popescu s-a enervat cumplit! Anunţ clar după revenirea Simonei Halep în tenis: ‘Acest meci pierdut e un câștig’ + Atac devastator la adresa lui Caroline Wozniacki

Cristian Tudor Popescu s-a enervat cumplit! Anunţ clar după revenirea Simonei Halep în tenis. Sportiva noastră a primit invitaţie la Miami după ce a scăpat de suspendarea de 4 ani pentru dopaj.

Cristian Tudor Popescu este mulţumit de jocul Simonei Halep, în ciuda înfrângerii cu Paula Badosa.

Cristian Tudor Popescu s-a enervat cumplit!

Într-un mesaj postat pe contul de Facebook, Cristian Tudor Popescu a comentat jocul prestat de Simona Halep. A lăudat modul în care sportiva noastră a jucat în primul set și a căutat explicații pentru căderea din seturile doi și trei.

CTP a comentat și atacul lansat de daneza Caroline Wozniacki la adresa lui Halep.

„Simona – bucuria și măgăria

Spuneam că graficul la reintrarea în «atmosferă» a Simonei Halep va începe, cel mai probabil, cu un meci bun, în care va fi dusă de setea de a juca tenis după atâta vreme. Așa s-a și întâmplat, dar nu un meci întreg, ci un set.

Primul set în fața Paulei Badosa a fost remarcabil nu numai prin scor, 6-1 pentru Simona, dar și prin atitudinea ei pe teren. A jucat «în dușmănie», dar cu bucurie, vrând parcă să șteargă multele luni dureroase prin care a trecut. A arătat tonică, hotărâtă, a avut realizări tehnice deosebite, în special cu reverul, nu s-a văzut «rugină» pe ea.

Apoi, inevitabil, fizicul a început să-i cedeze în fața schimbării jocului de către Badosa, din ce în ce mai tare și agresiv. Nu ca rezistență generală. Aici se vede că Simona nu a încetat să se antreneze, ci la încheieturi, acum umărul drept.

Cred că acest meci pierdut e un câștig pentru Simona, pentru că îi deschide perspectiva revenirii la nivelul care a consacrat-o. Așa că n-ar trebui să o afecteze măgăria «tractoristei» Wozniacki, care a zis că jucătoarele depistate pozitiv n-ar trebui să primească wild-card-uri, să fie obligate s-o ia de la zero. Răspunsul Simonei a fost calm și ferm: «Să citească decizia TAS. Nu m-am dopat, nu am trișat»”, a fost mesajul lui Cristian Tudor Popescu.