Cosmin Olăroiu a mai câștigat un trofeu la arabi. Finala din Cupa Președintelui a fost fabuloasă. Caz unic în lume: s-a decis 28 de lovituri de departajare!

Al Sharjah, formația antrenată de Cosmin Olăroiu, a învins-o pe Al-Ain în finala Cupei Președintelui din Emiratele Arabe Unite, după un final epic.

Cosmin Olăroiu, finală uluitoare în Cupa Președintelui

După 1-1 la finalul timpului regulamentar, s-a terminat cu 13-12 la loviturile de departajare. Dar a fost ceva de Cartea Recordurilor.

Oli a fost martor al unui episod unic în fotbalul din Golf și din lume: a luat parte la o partidă decisă în urma executării a 28 de lovituri de departajare.

Al Sharjah a decis scorul în minutul 48, prin Mohammad Abdulbasit, dar Al-Ain a egalat și adus meciul în prelungiri.

Este a 10-a Cupă a Președintelui din istoria clubului și a doua consecutivă. Olăroiu a cucerit trofeul și în stagiunea precedentă. Pentru el, este al 18-lea trofeu cucerit în Asia, al 17-lea în Golf. A obținut cel puțin un trofeu cu toate cele 5 echipe pe care le-a antrenat.