Chindia Târgoviște, punct important cu Farul Constanța. Scene de cascadorii râsului. Colţescu a găsit soluția

Chindia Târgoviște și Farul Constanța au terminat la egalitate, scor 1-1, după ce elevii lui Toni Petrea au egalat dintr-o lovitură de pedeapsă în ultimele minute ale meciului.

Echipa lui Gică Hagi este lider în Liga 1 cu 41 de puncte, în timp ce Chindia este pe locul 9 cu 20 de puncte.

În primele minute cele două echipe și-au împărțit ocaziile. În minutul 18, Alibec a cerut un penalty, dar arbitrul nu a acordat nimic. Ocaziile au continuat, iar în minutul 67, Farul a deschis scorul. Alexi Pitu l-a învins pe Căbuz după o acțiune individuală.

În minutul 82 a avut loc cea mai controversată fază a meciului. Corinus a avut o intervenție stângace după ce i-a pus piedică lui Doru Popadiuc și s-a solicitat penalty. Arbitrul a oprit jocul minute bune pentru a verifica VAR.

După ce a verificat monitorul de la marginea terenului, Colţescu Sebastian a mers la un cameraman pentru a vedea din nou imaginile, iar în final a acordat lovitura de la 11 metri, iar Chindia a egalat prin Neguț.

Chindia – Farul, echipe de start:

CHINDIA: 33. Căbuz – 98. Căpușă, 6. Celea, 21. Orozco, 80. Dumitrașcu 88. Ioniță – 66. Ahmatov, 5. Passaglia – 10. Neguț, 59. Popadiuc, 80. Dumitrașcu – 19. D. Popa
REZERVE: Eșanu, Avram, Mihaiu, Jipa, Șerban, Grubac, Vorobjovas, Cooper, Cherchez
ABSENȚI: C. Dinu, Boldor (accidentați)
ANTRENOR: Anton Petrea

FARUL: 12. Aioani – 21. Sârbu, 17. Larie, 3. M. Popescu, 25. Kiki – 6. Băluță, 18. Artean, 24. Grameni – 11. Torje, 7. Alibec, 80. Pitu
REZERVE: 1. Buzbuchi, 8. Casap, 26. Ad. Mazilu, 27. Borza, 31. Banu, 77. Sali, Mboko, Corinus, V. Morar, Doukoure
ABSENȚI: Nedelcu, Benzar, Morar, L. Munteanu (accidentați)
ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Stadion: Ilie Oană (Ploieşti)
Arbitru: Colţescu Sebastian (Bucureşti) / A1: Mitruţi Daniel (Craiova), A2: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare) / Arbitru VAR: Kovacs Szabolcs (Carei), Arbitru AVAR: Tunyogi Ferencz (Zalău)