Cele mai tari glume, după victoria Argentinei lui Messi în fața Croației/ Galerie foto

Argentina s-a calificat în finala Mondialului, după o victorie fără emoții în fața Croației, iar Messi a făcut un meci uriaș.

‘Pumele’ au deschis scorul prin Lionel Messi în minutul 34′, din penalty, după care Julian Alvarez a realizat dubla în minutele 39′ și 69′.

Cele mai tari glume

Victoria Argentinei a provocat fanii să facă și glume pe seama acestei victorii. Evident, Lionel Messi a fost ”actorul principal”.

Filmul meciului

Prima repriză a început cu argentinienii făcând presing sus. Croația a ajuns doar punctual în zona careului advers, obținând cornere și lovituri libere, nefructificate însă.

Lovren are totuși prima ocazie mai importantă în minutul 17, însă șutează defectuos pe lângă.

Se joacă prudent și dincolo de jumătatea primei reprize, apărările fiind la post. Fernandez e primul argentinian care prinde cadrul porții, Livakovic neavând însă probleme.

În minutul 32, arbitrul Daniele Orsato dictează un penalty, după o incursiune în careu al lui Alvarez, faultat de Livakovic.

Messi nu are nici o emoție în fața portarului croat și face 1-0 în minutul 35.

Peste doar 5 minute, Alvarez primește o pasă deviată la jumătatea terenului. Pornește într-o cursă solitară, depășește în careu doi fundași croați și trimite de la 6-7 metri pe lângă Livakovic, pentru 2-0 (min 40).

Mai trec 3 minute și MacAllister are și el șansa de a înscrie, lovitura sa de cap fiind respinsă de lângă bară de portarul croat.

Pasalic are ghinion la finalul reprizei, când șutul său a trecut foarte puțin pe lângă poartă.

Paredes deschide apoi lista cu ocazii din repriza secundă, semn că Argentina nu e mulțumită cu 2-0.

Lovren și Vlasici sunt la originea încercărilor croate de a restabili echilibrul, angajările lor nefiind fructificate din careu.

Lionel Messi e la un pas de a face dubla, șutul său din careu, din unghi, fiind parat bine de Livakovic, aflat pe traiectoria execuției.

Vine minutul 69, în care Messi își demonstrează calitățile de dribleur, depășindu-l pe Gvardiol în careu, și cu o pasă de pe linia de fund îl pune în poziție de gol pe Alvarez, care nu ratează, face dubla și 3-0.