Ce victorie! Sorana Cîrstea a învins-o din nou pe Caroline Garcia și a trecut în turul 3 la Miami!

Sorana Cîrstea o mai bătuse pe Caroline Garcia în urmă cu doar zece zile. Pe 15 martie, Sorana o învinsese pe franțuzoaică în trei seturi, scor 6-4, 4-6, 7-5, în „optimi”, la Indian Wells.

Românca a pornit ca un uragan în partida de la Miami. A câștigat game după game și break după break în primul set, până la 5-O. Garcia a avut o tresărire și a reușit să nu piardă setul la zero, dar Sorana n-a avut adversar, a câștigat cu 6-2.

În cel de-al doilea act, numărul 4 WTA a intrat și ea în jocși a mers cap la cap până la 3-3. Sorana și-a câștigat game-ul, apoi s-a luptat pentru break-ul de 5-3. A servit apoi pentru set și meci, 6-2, 6-3.

Sorana Cîrstea o va întâlni în turul trei pe învingătoarea din duelul Karolina Mucova (55 WTA) – Lin Zhu (40 WTA).