CE NEBUNIE! FCSB a revenit cu victorie-spectacol la Botoșani, moldovenii, și ei la înălțime!

Deși frig în inima Moldovei, localnicilor le-a fost dor de fotbalul lor cel de toate zilele. Și pentru că oaspete le-a fost FCSB-ul, s-au strâns în jur de 6.000 de spectatori la stadion în Botoșani.

Și au fost plăcut surprinși chiar de ai lor. Mailat a deschis scorul în minutul 13 cu o execuție frumoasă. Și după ce VAR-ul i-a atras atenția centralului Găman că trebuie să vadă faza de la început, un posibil fault la Compagno, golul n-a fost scos din poartă de arbitru.

Fundașul-golgheter Tamm a egalat în minutul 21, iar Compagno și-a adus echipa în avantaj, în minutul 30. Dar Mailat a mai avut ceva de arătat. Și a bifat dubla în minutul 66.

Venit de pe bancă, Edjouma s-a întors cu gol. Și nu orice fel de gol, ci unul de trei puncte pentru echipa pregătită de Pintilii și condusă de pe bancă de Strizu. S-a încheiat 3-2 pentru vicecampioană, dar și FCSB și Botoșani au jucat mai ceva ca la Mondiale.

A marcat: Mailat (’13, ’66) / Tamm (’21), Compagno (’30), Edjouma (’73)

FC BOTOȘANI: Pap – Patache, Sadiku, Șeroni, Dragu – Ivanov, Dican, Tîrcoveanu – Petkovski, Roman, Mailat
Rezerve: Ureche, Sylla, Zabou, Mateus, David, Camara, Roman, Pinson, Mussis.
Antrenor: Mihai Ciobanu

FCSB: Târnovanu – Crețu, Dawa, Tamm, Radunovic – Olaru, Șut, Oaidă – Cordea, Compagno, Oct. Popescu
Rezerve: Vlad, Haruț, Coman, Miculescu, Edjouma, Omrani, Nikolov, Pantea, Radaslavescu
Antrenor: Leo Strizu