Ce lovitură pentru Kylian Mbappe! Umilință greu de digerat, suferită în Franța

Kylian Mbappe este superstarul de necontestat al naționalei Franței, echipă care a jucat finala Campionatului Mondial din Qatar.

În finala Campionatului Mondial, Kylian Mbappe a marcat patru goluri și a făcut un sezon de excepție la PSG.

Benzema i-a suflat titlul

Karim Benzema a fost declarat sportivul anului în Franța de către jurnaliștii sportivi din această țară. Pe locul doi s-a clasat tocmai Kylian Mbappe.

La feminin titlul a fost câștigat de jucătoarea de tenis Caroline Garcia, cea care a avut un sezon de excepție.

Cei 3.000 de ziarişti care sunt membrii ai Uniunii jurnaliştilor sportivi din Hexagon au fost invitaţi să voteze între 24 noiembrie şi 31 decembrie.

Practic, aceștia au votat în perioada Campionatului Mondial, acolo unde Mbappe a făcut furori. De partea cealaltă, Karim Benzema a fost marele absent din lotul Franței.

Benzema (35 ani), câştigătorul Balonului de Aur 2022, a condus-o pe Real Madrid la cucerirea celui de-al 14-lea său în Liga Campionilor.

Votul jurnaliștilor francezi poate fi și un semnal pentru Didier Deschamps. Acesta a refuzat să-l reprimească în lot pe Karim Benzema, deși acesta putea să joace încă din sferturile Campionatului Mondial.

Umilință și pentru Deschamps

Naţionala de rugby a Franţei a primit cele mai multe voturi la categoria „echipa anului”, în timp ce selecţionerul ei, Fabien Galthie, a fost ales „antrenorul anului”.

În ciuda faptului că naționala de fotbal a Franței a jucat finala Campionatului Mondial, titlul s-a dus către naționala de rugby.

Este o mare lovitură și pentru Didier Deschamps, singurul antrenor francez din istorie care joacă două finale de Campionat Mondial.

Naţionala de rugby a Franţei va ocupa, luni, pentru prima dată în istorie, locul 1 în ierarhia mondială, conform proiecţiei World Rugby, scrie AFP.

”Pentru prima dată vom fi pe primul loc în clasamentul internaţional. Mulţumesc tuturoe, băncii tehnice, jucătorilor, suporterilor”, a scris sâmbătă seara pe Twitter preşedintele Federaţiei franceze, Bernard Laporte, potrivit Agerpres.