Carlo Ancelotti mai aduce un trofeu în capitala Spaniei! S-a terminat Real Madrid-Barcelona. Penalty inventat în prima repriză

Carlo Ancelotti mai aduce un trofeu în capitala Spaniei! S-a terminat Real Madrid-Barcelona. Penalty inventat în prima repriză pentru gruparea blanco. Chiar şi aşa, catalanii au fost de nerecunoscut.

Real Madrid şi-a trecut un nou trofeu în palmares. Trupa lui Carlo Ancelotti nu le-a dat nicio şansă rivalilor istorici.

Carlo Ancelotti mai aduce un trofeu în capitala Spaniei!

Băieţii lui Carlo Ancelotti au început perfect meciul care s-a jucat la Riad, pe KSU Stadium, arena echipei lui Cristiano Ronaldo, Al-Nassr. Au deschis scorul după doar 7 minute, după reuşita lui Vinicius. Acelaşi jucător a dublat avantajul madrilenilor după doar trei minute. Au fost gafe uluitoare în apărarea echipei lui Xavi

Lewandowski a redus din diferenţă în minutul 33. A rămas 2-1 doar 4 minute. Real Madrid a primit cadou un penalty în minutul 37. Vinicius a căzut în careu, la o simplă atingere. Tot el a făcut tripla de la punctul cu var. În partea a doua, Barcelona nu a mai avut nicio şansă. A încasat şi golul 4, de la Rodrygo, în minutul 64. Catalanii au rămas în 10 după eliminarea lui Araujo.

Scor final Real Madrid-Barcelona 4-1 şi madrilenii au câştigat trofeul, departe de Europa. Real Madrid a ajuns în finală după ce a trecut de rivala locală, Atletico, în semifinale, scor 5-3, după prelungiri. Barcelona a avut o misiune mai ușoară, trecând de Osasuna cu scorul de 2-0.