Bombă în Ardeal! S-a terminat U Cluj-UTA. Duel pentru play-off între Mircea Rednic şi Ioan Ovidiu Sabău

Bombă în Ardeal! S-a terminat U Cluj UTA. Duel pentru play-off între Mircea Rednic şi Ioan Ovidiu Sabău. A fost o mare surpriză în primul meci al zilei din Superliga, între doi foşti mari jucători ai echipei naţionale.

Meciul a început tare şi oamenii lui Ovidiu Sabău au deschis scorul după doar 5 minute. Golul a fost însă anulat pentru un ofsaid la Dan Nistor.

S-a terminat U Cluj-UTA

Apoi, jocul s-a schimbat total în favoarea UTA-ei lui Mircea Rednic. Omondi a deschis scorul pentru oaspeţi în minutul 13. Luckassen a dublat avantajul oaspeţilor în minutul 36. Băieţii lui Ioan Ovidiu Sabău sperau să revină după ce au redus din diferenţă în prelungirile primei reprize. Daniel Popa a fost cel care a marcat.

La 10 minute de la reluare, Fabry a făcut 3-1, spre supărarea celor 6251 de fani care au fost prezenți la meci. S-a terminat U Cluj-UTA 1-3 şi gazdele au ratat şansa de a urca pe un loc de play-off. De partea cealaltă, UTA scapă, pentru moment de locurile de baraj şi începe să spere la play-off.

U Cluj – UTA, echipe de start:

U Cluj: Iliev – Chipciu, Thalisson, Mitrea, Masoero, Roger – Silaghi, Fossati, Bic – Nistor, D. Popa
Rezerve: Gorcea, Chirilă, Pițian, Vătăjelu, Chinteș, Simion, Pănoiu, Grobry, Anselmno, Gheorghe, Roguljic
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

UTA Arad: Kucher – Căpușă, Conte, Benga, Rodrigues – Freitas, Mihai – Micovschi, Fabry, Omondi – Luckassen
Rezerve: Iacob, Ofosu, Lopez, Trif, Stolnik, Morar, R. Pop, A. David
Antrenor: Mircea Rednic

Stadion: Cluj Arena
Arbitru: Călin Iulian (Ştefăneşti) / A1: Bîrdeş Romică (Piteşti), A2: Vişan Florian Alexandru (Galaţi) / Arbitru VAR: Popa Cătălin (Piteşti), Arbitru AVAR: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare)