Final incendiar la Arad! S-a terminat UTA-Sepsi. Ce au făcut oamenii lui Mircea Rednic

Final incendiar la Arad! S-a terminat UTA-Sepsi. S-a aflat ce au făcut oamenii lui Mircea Rednic. A fost un meci pe muchie de cuţit, cu un număr foarte mare de minute de prelungiri, 10.

Băieţii lui Mircea Rednic veneau după înfrângerea umilitoare cu FCSB, scor 0-4. Oaspeţii începuseră perfect 2024, 6-0 cu Poli Iaşi.

S-a terminat UTA-Sepsi

UTA lui Mircea Rednic a jucat foarte bine în prima repriză. A deschis scorul, în minutul 36, prin Omondi. Apoi, a avut mai multe şanse să se desprindă, dar s-a intrat cu avantaj minim pentru gazde, la pauză. Imediat după reluare, Rodrigues a dublat avantajul gazdelor, în minutul 50.

Pe final, Marius Ștefănescu a marcat din penalty în minutul 84 şi a încins meciul. Fabry făcuese 3-0 în minutul 59, dar reușita a fost anulată de VAR pentru un ofsaid în construcția fazei.

Cei 7172 de spectatori de fani care au asistat la partidă, număr oficial, au trăit cu sufletul la gură finalul partidei. S-a terminat UTA-Sepsi 2-1 şi oamenii lui Rednic urcă pe locul 12 în Superliga. De partea cealaltă, Sepsi tremură pentru locul de play-off.

UTA – Sepsi Sfântu Gheorghe, echipele de start:

UTA: Kucher – Căpușă, Benga, Conte, D. Rodrigues – Micovschi, Mihai, Freitas, Fabry – Luckassen, Omondi
Rezerve: Lungu, Stolnik, Pop, Stanciu, Iurasciuc, Cooper, David, Ariel Lopez, Ofosu, Trif, Morar
Antrenor: Mircea Rednic

Sepsi Sfântu Gheorghe: Ro. Niczuly – Oteliță, Ciobotariu, Kecskes, Ștefan – Păun – R. Varga, Rodriguez, Matei, Ștefănescu – Debeljuh
Rezerve: Moldovan, Ra. Niczuly, Ninaj, Bălașa, Aganovic, Kallaku, Gheorghe, Rondon, Safranko, Popsa, K. Varga
Antrenor: Bernd Storck

Stadion: „Francisc Neuman”, Arad
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureș) / A1: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca) / A2: Mihăiță Necula (București) / Arbitru VAR: Sorin Costreie (Voluntari) / Arbitru AVAR: Ferencz Tunyogi (Zalău – Sălaj) / R1: Marius Omuț (Satu Mare) / Observator arbitri: Nicolae Grigorescu (Timișoara)