Băiatul lui Adrian Mititelu s-a dezlănțuit! Atac devastator la adresa lui Istvan Kovacs. E cutremur în Superliga

Băiatul lui Adrian Mititelu s-a dezlănțuit! Atac devastator la adresa lui Istvan Kovacs. E cutremur în Superliga. Cei de la FCU Craiova îl contestp dur pe cel mai bine cotat arbitru român.

Echipa din Bănie a reușit să obțină un egal la meciul din deplasare cu Poli Iași, 1-1. Fiul patronului, Adrian Mititelu Jr, s-a arătat foarte revoltat după ce la meciul din etapa a 13-a au existat din nou faze controversate de arbitraj.

Băiatul lui Adrian Mititelu s-a dezlănțuit!

În a doua repriză a meciului Poli Iași – FCU Craiova, Aurelian Chițu, atacantul oltenilor, a scăpat singur spre poartă, iar portarul lui Poli Iași l-a lovit cu capul în umăr, în afara suprafeței de pedeapsă, din postura de ultim apărător.

Ionuț Ailenei a văzut roșu, dar Szabolcs Kovacs, din camera VAR l-a chemat pe central să revadă faza, iar acesta și-a schimbat decizia. Astfel, portarul lui Poli Iași a primit doar galben.

„Ne-am obișnuit cu această situație. În România, în ultimii ani, prima dată te temi de arbitru, nu de echipa cu care evoluezi. Asta este o mare problemă în fotbalul românesc în clipa de față. Ne luptăm cu morile de vânt. Știi foarte bine că degeaba strigăm și ne spunem oful pentru că nimeni nu ia nicio măsură”.

„Este păcat că suntem pe acest loc în clasament”

„Se tergiversează măsurile împotriva arbitrilor din partea CCA, se mușamalizează orice greșeală din partea lor sau vine domnul Vassaras și ne explică subiectiv în favoarea lor. Este foarte frustrant când ai posibilitatea de a juca cu un om în plus să se întoarcă totul împotriva ta și peste un minut de joc evoluezi tu cu un om în minus.

Sunt bucuros de faptul că echipa a avut agresivitate după ce a jucat în 10 oameni, deși acest lucru trebuia să se întâmple din primul minut. Dacă luăm ultimele 15 minute, eu zic că meritam să învingem Poli Iași pentru că am avut trei ocazii mari de gol.

Este păcat că suntem pe acest loc în clasament. Eu zic că echipa merita mai mult anul acesta. A evoluat foarte bine în unele meciuri pe care n-a putut să le câștige. Mai ales acele meciuri spectacol în care am pierdut cu 4-5, 3-4. Sper să învingem UTA și să intrăm pe o linie pozitivă pentru că urmează meciuri foarte grele cu CSU, FCSB și-așa mai departe”, a declarat Adrian Mititelu Jr, la fanatik.

„Mi-e foarte frică de numele arbitrului care va fi delegat”

Pentru FCU Craiova urmează duelul de pe teren propriu cu UTA, iar apoi se vor întâlni cu rivala lor din Bănie, CSU Craiova, pe 4 noiembrie.

„Nu există o explicație logică. Aurelian Chițu era ultimul apărător. În dinamica fazei normal că a ajuns fundașul să recupereze mingea. Chițu a fost incomodat când a vrut să dea la poartă cu capul. Dacă nu era portarul, era singur și dădea gol. În plus, a ieșit cu violență. L-a lovit cu capul în umăr, dacă se loveau cap în cap ce se întâmpla?

Faceți o anchetă să observați de câte ori i s-a spus lui Kovacs în cască să se uite la VAR și a refuzat. Mi-e teamă pentru că urmează meciul cu UTA Arad, după care avem derby-ul cu Universitatea Craiova. Mi-e foarte frică de numele arbitrului care va fi delegat.

În urmă cu un an de zile m-a arbitrat tot Kovacs la meciul cu CSU și a dat un penalty inexistent la Bahassa. Ce să facem? Jucăm împotriva a 12 oameni. Nu mai putem de frică pentru că o să ne cheme la comisii. Ne cheamă la comisii, dar lumea a început să urle. Presa, majoritatea cluburilor au început să conteste aceste decizii absurde”, a încheiat Adrian Mititelu Jr.