Avertisment pentru Simona Halep! Viitoarea adversară de la Toronto, comportament reprobabil. A jignit-o pe Mihaela Buzărnescu

Avertisment pentru Simona Halep! Viitoarea adversară din turneul de la Toronto a avut, în trecut, un comportament reprobabil. Jill Teichmann a jignit-o pe Mihaela Buzărnescu în sezonul trecut.

Simona Halep va avea parte de un adversar greu în optimi, la Toronto. În această seară, nu mai devreme de ora 20.00, românca se bate pentru un loc în sferturi cu Jil Teichmann.

Avertisment pentru Simona Halep!

Viitoarea adversară a Simonei Halep a produs surpriza în turul trecut. A eliminat-o cu scorul de 6-4, 6-4 pe Anett Kontaveit, a două jucătoare a lumii. Puţină lume mai ştie ce a putut să facă Jil Teichmann sezonul trecut. Aceasta a jignit-o în văzul tuturor pe Mihaela Buzărnescu, în timpul unui meci oficial.

Teichmann, care e într-o perioadă de graţie a carierei o întâlneşte pe cea mai bună jucătoare de tenis din România. Teichmann are două trofee WTA în palmares, în timp ce Halep a câștigat 23 de turnee.

În 2021, la turneul WTA Phillip Island Trophy 2021 de la Melbourne românca a izbucnit în lacrimi după ce a fost jignită de adversară. Românca a solicitat un time out medical. Buzărnescu a primit îngrijiri medicale la genunchi, pe teren, la scorul de 3-5 în setul secund.

Apoi, Teichmann a făcut o remarcă jignitoare la adresa româncei. „La 5-3… (neinteligibil), e o mizerie, e o mizerie ce faci!”, a spus elvețianca, acuzând-o pe Buzărnescu că mimează accidentarea pentru a o scoate din ritm.

Meciul a continuat, iar Jil Teichmann s-a impus cu scorul de 6-7(5), 6-3, 6-3, dar Mihaela Buzărnescu a fost revoltată de comportamentul elvețiencei! A chemat supervizorul și a solicitat sancționarea gestului nesportiv al adversarei. Vizibil afectată de incident și cu ochii în lacrimi, Buzărnescu le-a explicat oficialilor turneului că a suferit mai mult operații în trecut, fiind ultima persoană care ar mima o accidentare.