Aventura Soranei Cîrstea la Stuttgart s-a încheiat. Românca a fost eliminată rapid de o favorită

Sorana Cîrstea nu a reușit să treacă de primul tur la Stuttgart. Românca a fost învinsă în doar 75 de minute de chinezoaica Qinwen Zheng, numărul 7 mondial, scor 2-6, 3-6.

Pentru prezența în primul tur, Cîrstea primește un 1 punct WTA și un cec în valoare 8.550 USD. Românca a fost singura reprezentantă a țării noastre la competiția de categorie WTA500 din Germania.

Sorana Cîrstea, out de la Stuttgart

Sorana Cîrstea a avut ghinion la tragerea la sorți, fiind nevoită să joace în primul tur  a turneului de 500 de puncte de la Stuttgart, cu favorita numărul 5, Qinwen Zheng.

Chinezoaica a avut nevoie de doar 75 de minute pentru a o elimina pe Sori, scor 6-2, 6-3. În turul următor va juca împotriva câștigătoarei meciului dintre ucraineanca Marta Koshtiuk (27 WTA) și germana Laura Siegemund (84 WTA).

Românca a început slab ambele seturi, și a fost condusă cu 4-0, respectiv 3-0. Chiar dacă a recuperat de fiecare dată câte un break, Cîrstea nu a avut forța să revină.

Pentru prezența în primul tur, va fi recompensată cu 1 punct WTA și 8.550 USD.

Porsche Tennis Grand Prix are loc în perioada 15-21 aprilie, pe zgură (indoor), face parte din categoria WTA 500, are premii totale în valoare de $922,573, iar campioana en-titre este Iga Swiatek (2023).

În acest sezon, Sorana are 9 victorii și 9 înfrângeri. Cel mai bun rezultat a fost reușit la Dubai: calificarea în semifinale, unde a fost învinsă de Jasmine Paolini.