Așa ceva n-ai mai văzut! Cum a putut executa un penalty: arbitrul a anulat golul/ Video

Momentul acestui sezon de Premier League s-a petrecut la meciul dintre Newcastle și Fulham, cu o situație rar întâlnită.

În minutul 69, cei de la Fulham au primit un penalty, după ce Kieran Trippier l-a faultat pe Bobby Decordova-Reid.

Mitrovic, gafă de proporții

Atacantul celor de la Fulham, sârbul Aleksandar Mitrovic, s-a dus să execute penalty-ul. Fix în momentul execuției, sârbul a alunecat ușor și a reușit ”performanța” de a atinge mingea cu ambele picioare.

Mitrovic a atins mingea cu piciorul stâng, înainte de a șuta cu dreptul. În ciuda faptului că marcase, arbitrul Robert Jones i-a anulat golul.

Jucătorii de la Newcastle au fost cei care au sesizat imediat gafa lui Mitrovic. Aceștia s-au îndreptat către arbitru și i-au cerut să verifice faza cu sistemul VAR.

În urma consultării imaginilor, arbitrul a sesizat gafa lui Mitrovic și a decis anularea golului.

Legile jocului stipulează că executantul unui penalty poate atinge mingea doar o singură dată. Asta înseamnă că încercarea sârbului a fost considerată incorectă și, prin urmare, anulată.

Newcastle se bate la ”Top 4”

Faza cu Mitrovic s-a petrecut la scorul de 0-0, iar meciul se îndrepta către un rezultat de egalitate. Meciul a fost dominat de către Newcastle, care risca să piardă două puncte extrem de importante în lupta pentru titlu.

”Coțofenele” au reușit să câștige cu 1-0, după un gol marcat de către suedezul Alexander Isak, în minutul 89.

Cei de la Newcastle au un parcurs de senzație, în acest sezon. Echipa se află pe locul 3 al clasamentului, cu 38 de puncte, la egalitate cu Manchester United. Trebuie menționat că Newcastle are un meci mai mult disputat.

Pe primul loc al clasamentului se află Arsenal, cu 47 de puncte. ”Tunarii” au cel mai bun parcurs din istoria participării lor în Premier League și au o șansă uriașă să câștige titlul.