Anunţul momentului pentru Sorana Cîrstea! S-a aflat cu cine va juca românca în sferturi la Miami. Când va avea loc partida

Sorana Cîrstea s-a calificat luni în sferturile turneului „WTA 1.000” de la Miami. Românca a învins-o în două seturi pe cehoaica Marketa Vondrousova (finalistă la Roland Garros 2019), scor 7-6(3), 6-4, după o oră și 35 de minute de joc.

Calificarea în sferturi reprezintă cel mai bun rezultat înregistrat în carieră de Cîrstea la Miami Open.

În turul următor, Sori o va întâlni pe Arina Sabalenka, locul 2 WTA şi principala favorită după retragerea liderului mondial Iga Swiatek. Jucătoarea din Belarus a învins-o în două seturi, scor 6-3, 6-2, de Barbora Krejcikova (Cehia), cap de serie numărul 16. Meciul a durat 66 de minute.

Este pentru prima dată când Cîrstea şi Sabalenka se vor întâlni în circuit. Partida se va juca miercuri, nu înainte de ora 20.00.

După rezultatele obținute la Miami, românca a ajuns pe locul 51 WTA.