Meci pe munchie de cuţit pentru Sorana Cîrstea! S-a terminat disputa cu Marketa Vondrousova. Cine a avansat în sferturi

Meci pe munchie de cuţit pentru Sorana Cîrstea! S-a terminat disputa cu Marketa Vondrousova. S-a aflat cine a avansat în sferturi. Partida extrem de disputată s-a terminat chiar acum.

Sorana Cîrstea a avut parte de un meci infernal în faţa cehoaicei Marketa Vondrousova. Disputa a fost pentru un loc în sferturi la turneul WTA 1000 de la Miami.

Meci pe munchie de cuţit pentru Sorana Cîrstea!

Sorana este în formă maximă. S-a impus în minim de seturi, 7-6, 6-3 cu cehoaica. A treia partidă dintre cele două a fost una extrem de echilibrată. În primele două partide, cele două jucătoare îşi împărţiseră victoriile. Vondrousova s-a impus în 2021 la Australian Open (6-2, 6-4), iar Cîrstea a câștigat în 2022 la St.Petersburg (7-5, 6-3, 4-6).

Primul set a fost unul extrem de echilibrat. Fiecare jucătoare şi-a câştigat setul până la 5-5. Atunci, cehoaica i-a luat break-ul Soranei şi a servit pentru set. Românca a revenit însă şi a reuşit să ducă primul set în prelungiri. Acolo, Cîrstea nu i-a dat nicio şansă adversarei. Deşi a început cu mini break, cehoaica a pierdut categoric tie-break-ul cu scorul de 7-3.

Şi setul secund a început la fel de echilibrat. Totuşi, dacă Sorana reuşea să-şi facă serviciul mai simplu, cehoaica a avut probleme în debut. Românca a reuşit să îi ia un break oponentei sale şi s-a făcut 5-3. Sorana nu i-a mai dat nicio şansă. A închis setul şi meciul. A fost 7-6, 6-3 pentru româncă.

Sorana se va duela în sferturi cu câștigătoarea meciului Barbora Krejcikova – Aryna Sabalenka.