Anunţul momentului despre Ianis Hagi! Ce a făcut tricolorul în derby-ul Rangers-Celtic. Amănunte de ultimă oră

Anunţul momentului despre Ianis Hagi! Ce a făcut tricolorul în derby-ul Rangers-Celtic. Informația momentului vine din Scoția.

Ianis Hagi are un motiv de bucurie! Rangers s-a impus în fața marei rivale Celtic, cu scorul de 3-0, în etapa cu numărul 35 din campionatul Scoției.

Ianis Hagi a jucat pentru Rangers

Ianis Hagi a jucat pentru Rangers! Mijlocașul român a intrat pe teren în minutul 69 al partidei de pe Ibrox Stadium. Acesta l-a înlocuit pe Matondo.

Cei de la Rangers au deschis scorul rapid, în minutul 5 al partidei, prin Cantwell. După o jumătate de oră, Souttar a dublat avantajul gazdelor printr-o lovitură de cap.

La un minut după intrarea lui Ianis, Sakala a stabilit scorul final al partidei.

În urma acestui rezultat, Rangers rămăne pe locul 2, cu 85 de puncte, în timp ce Celtic e lider în campionat, cu un avans de 10 puncte.

Ianis Hagi poate pleca de la Rangers

Ianis Hagi poate pleca de la Rangers! Inițial, formația din Spania, Celta Vigo, era singura echipă care dorea să îl transfere pe fotbalistum român.

Acum se pare că și turcii de la Galatasaray sunt interesați de serviciile mijlocașului, potrivit publicației Hurryiet. Cei de la Rangers doresc în schimbul lui Ianis suma de aproximativ 3,5 milioane de euro, precizează sursa citată anterior.

În acest sezon, fiul „Regelui” a adunat doar 205 minute pentru formația din Scoția, din cauza accidentării cumplite care l-a ținut departe de teren.

Celta Vigo, și ea cu ochii pe tricolor

Celta Vigo este și ea cu ochii pe tricolor! Formația spaniolă este convinsă că poate obține semnătura fotbalistului român pentru suma de 3,5 milioane de euro, aceați bani pe care scoțienii i-au plătit în vara anului 2020, atunci când Ianis a fost cumpărat de la formația belgiană Genk.

Oficialii spanioli îl monitorizează atent pe mijlocaș și vor încerca transferul acestuia în perioada de transferuri din vară. Totuși, decizia finală va aparține celor de la Rangers.

În cariera sa, Ianis a mai jucat pentru Viitorul ( Farul Constanța ), Fiorentina, KRC Genk, și Rangers. Acesta este cotat de site-ul de specialitate Transfermarkt la 5 milioane de euro.