Antrenorul Simonei Halep se va enerva cumplit. Ce a spus un cunoscut jurnalist despre elevul său, Holger Rune.

Danezul a fost aspru criticat de Cristian Tudor Popescu după ce a câștigat un punct folosind un procedeu incorect.

Antrenorul Simonei Halep se va enerva cumplit

Cristian Tudor Popescu l-a făcut praf pe Holger Rune acuzându-l că a trișat. Danezul a câștigat, luni, meciul cu Francisco Cerundolo, scor 7-6(3), 3-6, 6-4, 1-6, 7-6(7).

Rune și-a adjudecat însă pe nedrept un punct vital după ce mingea a căzut de două ori în terenul său. Elevul lui Mouratoglou a fost însă ajutat de arbitrul Kader Nouni.

Cristian Tudor Popescu: „O decizie hidoasă”

„O decizie hidoasă! Decizie încremenitoare a vechiului arbitru de scaun Kader Nouni la Roland Garros! Argentinianul Francisco Cerundolo, după un prim set pierdut la tie-break în fața favoritului Holger Rune, câștigă clar setul următor. În setul 3, este 2-1 pentru Rune, servește argentinianul. La 40-40, Cerundolo trimite o dreaptă lungă și joasă, pe reverul lui Rune. Acesta nici vorbă s-o mai ajungă, mingea cade a doua oară pe zgură, Rune dă în ea ca să se afle-n treabă, trimițând-o în terenul advers.

Ca și Francisco, nu înțeleg de ce tace arbitrul. Cerundolo pune mingea în terenul advers, face punctul, dar e năucit: cum, nu vezi că a căzut de două ori?!, îl întreabă pe arbitru. Calm, nepăsător, Nouni îi fură mental ghemul argentinianului. Și setul, pentru că Francisco nu mai e în stare să se adune minute în șir. La reluare, imaginea e teribilă: Rune a lovit mingea second touch pur și simplu din demivolé!, nici măcar cu rama!… Întreaga tribună huiduie.

Mă crucesc, și cu stânga, și cu dreapta. Ceva asemănător, dar nu chiar atât de hidos, s-a întâmplat în finala Alcaraz-Musetti de la Hamburg, de anul trecut. Arbitra franțuzoaică i-a dat punctul fals italianului. Musetti a tăcut și l-a luat, deși văzuse cât se poate de clar dubla. Așa și tânărul Rune, a primit decizia mincinoasă fără să zică nimic, deși știa cel mai bine ce făcuse. Dar știe și că, în punctajul tenisului, nu se trece caracterul jucătorului”, a scris Cristian Tudor Popescu pe Facebook.