Adrian Mutu a dat cărțile pe față! De ce a plecat, de fapt, de la CFR Cluj. Afirmații grave ale Briliantului

Adrian Mutu a dat cărțile pe față. A spus de ce a plecat, de fapt, de la CFR Cluj. Antrenorul a decis să-și dea demisia după ce clujenii au fost eliminați din sferturile Cupei României în urma înfrângerii, scor 0-4, cu Corvinul.

Mai mult, Briliantul a anunțat că nu își dorește să-l mai vadă niciodată pe fostul său jucător, Tachtsidis. Grecul a fost eliminat după doar 10 minute.

Adrian Mutu a spus de ce a plecat de la CFR Cluj

CFR Cluj a fost umilită de Corvinul Hunedoara în Cupa României, scor 0-4. Adrian Mutu și-a dat demisia a doua zi, și la doar câteva zile foștii săi elevi i-au bătut pe cei de la Rapid.

Briliantul a evitat să răspundă când a fost întrebat dacă consideră că a fost trădat de elevii săi. A spus însă că după umilința de la Hunedoara nu a inrat în vestiar, și că atunci când a decis să plece nu a vorbit cu Neluțu Varga, în ciuda faptului că sunt prieteni. Decizia de a pleca a fost luată chiar în timpul meciului.

„Nu pot să spun că da sau nu, sunt unele înfrângeri peste care unii antrenori nu pot trece.  Cred că a fost un accident la Hunedoara, am avut o relație foarte bună cu jucătorii. Sper ca într-o zi să înțeleg ce s-a întâmplat.

Nu am intrat cu echipa în vestiar după meciul de la Hunedoara. Am luat această decizie pentru că la următoarea înfrângere ar fi venit din partea clubului (n.r. intenția de reziliere) , doar puneam apa într-o ciorbă.

Am dormit câteva ore după meci, dimineața la 10 a doua zi eram toți la birou, în afară de Neluțu (n.r. Varga, patronul echipei). M-am hotărât să plec când scorul era 0-3”, a spus Mutu, pentru Fanatik.

Antrenorul spune că nu vrea să se mai întâlnească niciodată cu Tachsitidis. În minutul 10 al meciului, grecul a făcut un gest incredibil. După ce a fost depășit de Lupu l-a lovit cu cotul în față și a fost eliminat.

„Cu Tachsitidis nu m-am mai întâlnit și nu mai vreau să mă întâlnesc niciodată”, a mai declarat Mutu pentru aceeași sursă.

Mesajul Briliantului pentru Dan Petrescu

Din informațiile apărute, locul lui Adrian Mutu va fi luat de Dan Petrescu.

Are și el nevoie puțin să recalibreze situația. Cred că va veni din vară, până atunci se relaxează, stă și el cu familia. Depinde de lotul pe care îl va avea. Sigur că sunt șanse, vor fi niște investiții, dar anul acesta cred că FCSB nu are cum să scape din mână campionatul”, a explicat antrenorul.