Bombă la Hunedoara! S-a terminat Corvinul-CFR Cluj. Adrian Mutu ar putea fi dat afară după o nouă umilinţă

Bombă la Hunedoara. CFR Cluj a fost eliminată în sferturile de finală ale Cupei României. Clujenii au terminat meciul în genunchi cu cei de la Corvinul. Au rămas în 10 oameni după doar 11 minute, apoi s-au văzut conduși 0-4.

Corvinul Hunedoara va juca în semifinalele competiției cu câștigătoarea duelului FCU Craiova/Voluntari, pe 17 aprilie. Hunedorenii nu au drept de promovare, dar se pare că au licență UEFA.

Corvinul – CFR Cluj 4-0

CFR Cluj a rămas în 10 oameni după doar 11 minute de joc. Tachtsidis a fost eliminat, după o intrare dură. Și-a lovit cu cotul în față un adversar. După ce arbitrul a văzut că jucătorul gazdelor sângerează l-a eliminat.

Clujenii au avut o singură ocazie notabilă, dar cei care au marcat au fost elevii lui Florin Maxim. Lică a deschis scorul, în minutul 43, cu un șut la colțul scurt după ce a fost lăsat singur în careu, la un corner.

În minutul 50, Corvinul a marcat pentru 2-0, prin Coman, care l-a învins fără emoții pe Sava. Al treilea gol a venit 20 de minute mai târziu și CFR Cluj s-a văzut condusă 0-3. În prelungiri,  Pop a marcat cu capul după o lovitură liberă

La începutul meciului a avut loc un moment special. Mircea Lucescu a dat lovitura de start.

Corvinul – CFR Cluj, echipe de start

Corvinul: Lefter – Iacob, Lică, Manolache, Mihai Velisar – Bradu, Hrezdac, Neacșa – Lupu, Marius Coman, Pîrvulescu
Rezerve: Blaga, A. Nicolae, Câmpan, S. Ion, Chindriș, Herghelegiu, Mitran, Predică
Antrenor: Florin Maxim

Cluj: Sava – Manea, Mogoș, Boben, Camora – Keita, Muhar, Tachtsidis – Deac, Michael, Otele
Rezerve: Hindrich, Radu, Mamic, Aussi, Filip, Fică, Falco, Serebe, Bîrligea
Antrenor: Adrian Mutu