Adio, Ligă! CSM București a fost eliminată dramatic de Esbjerg: a fost egal 27-27, golul din tur a făcut diferența

De 4 ani nu mai ajunseseră ”bogatele” handbalului românesc în Final Four. Și nici acum n-a reușit CSM București să prindă biletul către careul de ași din Liga Campionilor, de la Budapesta.

Cristina Neagu și colegele ei ar fi trebuit s-o învingă pe Esbjerg cu cel puțin două goluri diferență sau dacă ar fi reușit victorie la limită, să fie cu mai mult de 27 de puncte marcate. Și la pauză, CSM era calificată: 14-12.

Însă partea a doua a început prost pentru echipa lui Adi Vasile. Care a cedat și s-a văzut din nou condusă. În plus, Dinah Eckerle, introdusă după pauză, a făcut minuni. Nemțoaica a închis poarta daneză.

Golul marcat de Larsen în ultima secundă, 27-27, a pus tușa dramatică pe acest rezultat de egalitate. Exact cât să fie frustarea maximă vis-a-vis de golul cu care Esbjerg a reușit victoria, în tur în ultima secundă de joc, la București.

CSM a ratat astfel turneul Final Four de la Budapesta. Exact în ziua în care, în urmă cu 6 ani, în Sala Sporturilor din capitala Ungariei, echipa pregătită atunci de Kim Rasmussen a câștigat pentru prima dată în istoria handbalului românesc o ediție a Ligii Campionilor în noul format.