A început scandalul la CFR Cluj! Dan Petrescu, contrat de președintele echipei din Gruia. Criza este uriașă

Cristi Balaj l-a atacat pe Dan Petrescu după meciul Rapid – CFR Cluj, scor 3-1, din play-off-ul SuperLigii.

Asta din cauza lui Marko Dugandzic, cel care a marcat două goluri pentru Rapid în partida disputată împotriva fostei sale formații.

Cristi Balaj, atac la adresa lui Dan Petrescu

Jucătorul a fost transferat la Rapid contra sumei de 400.000 de euro, în vara anului 2022. La CFR Cluj, el a marcat doar un gol în 17 partide jucate.

Ieri, Dan Petrescu a afirmat că nu a fost de acord cu plecarea fotbalistului, el pasând vina către cei din conducerea clubului.

„Nu eu l-am pierdut pe Dugandzic, nu eu l-am dat, a fost nevoie de altceva. Eu nu am vrut să plece”, a spus acesta.

Drept răspuns, președintele CFR-ului a afirmat că Marko Dugandzic avea un salariu prea mare raportat la performanțe și că decizia de a-l transfera a fost cea corectă, conform Fanatik.

„E ușor să arunci vina în momentele grele. E am un respect pentru jucători și antrenori. Legat de Dugandzic, vreau să spun că l-am vândut, era un jucător cu un salariu foarte mare la CFR și nu ne permiteam să avem un jucător în afara listei.

Era mult peste medie salariul lui, nu vreau să lansez cifre. Am primit ofertă pentru el, fiind un jucător care a evoluat pentru noi 18 minute pe meci, în medie, în 24 de partide, cu un singur gol. Având ofertă, era normal să-l cedăm. Asta este!

Să-l înțelegem și pe Dan Petrescu, era nervos la declarații. A fost decizia conducerii de vânzare a jucătorului, după o ofertă bună din partea celor de la Rapid. Raportat la minutele puține în care a evoluat și salariul foarte mare, de aceea a fost cedat.

Îmi place Janga foarte mult și probabil că Bîrligea n-ar fi ajuns la nivelul la care este acum dacă n-ar fi jucat”, a transmis Cristi Balaj.