Dan Petrescu a răbufnit după meciul Rapid-CFR Cluj. Adrian Mutu, surprins de gestul antrenorului/ Foto

Dan Petrescu a răbufnit după meciul Rapid-CFR Cluj, scor 3-1. Antrenorul campioanei a fost atât de supărat după eșecul formației sale, încât s-a dus glonț spre vestiare după fluierul de final al arbitrului.

Faza care i-a pus capac lui Petrescu a fost golul marcat de Dugandzic în al doilea minut de prelungiri.

Dan Petrescu a răbufnit după meciul Rapid-CFR Cluj

Antrenorul de la CFR Cluj a fost atât de supărat, încât nu a mai mers să-l salute pe omologul său, Adrian Mutu. Totuși, cei doi s-au întâlnit câteva minute mai târziu, când antrenorul de la Rapid dădea declarații la flash-interviu, moment în care cei doi s-au și strâns în brațe.

Sursa: Captura TV

Tehnicianul de la Rapid s-a arătat iertător cu omologul său, căruia i-a înțeles supărarea.

„A rămas dator că nu ne-am salutat după meci, mă bucur că a făcut gestul ăsta. Îl înțeleg pe Dan, e învățat să câștige. Puneți-vă în pielea lui și a celor de la CFR, au câștigat cinci campionate și acum au început să scârțâie puțin.

Normal că apar și astfel de lucruri, nu eram supărat pe Dan, înțeleg aceste sentimente”, a explicat Adrian Mutu.

Petrescu a fost protagonistul unei faze asemănătoare și la meciul cu Farul. Atunci a dispărut de pe teren fără să-l salute pe Gică Hagi.

Adrian Mutu: „Trebuia să redresez echipa”

Adrian Mutu a avut un mesaj important de transmis după victoria celor de la Rapid în fața CFR-ului. Rapidiștii s-au impus cu scorul de 3-1, grație dublei lui Dugandzic și a golului lui Kait. Pentru CFR Cluj a marcat Braun.

„Așa este în fotbal, doar îmi fac treaba, trebuia să redresez echipa. Cred că am fost puțin influențați de primele două goluri, dar cred că am făcut un meci extraordinar. După părerea mea, în repriza a 2-a ne-am apărat foarte bine. Știam ce ne așteaptă, mă bucur că am terminat cu bine. Este o seară foarte frumoasă.

Dugandzic este un jucător foarte bun în ansamblu, muncește foarte mult pentru echipă, i-am dat liniște, moral. Are anumite mișcări care sunt prea largi, dar încerc să îl corectez.

Putea avea și mai multe goluri, dar mă bucură foarte mult atitudinea lui. Băieții au rămas cu picioarele pe pământ, după rezultatul important cu FCSB. Am intrat bine, deciși să câștigăm acest meci.

Vom încerca să câștigăm cu toate echipele, pentru a acumula experiență pentru sezonul următor. Nu am nimic special să le spun jucătorilor, au acumulat experiență în acest sezon. Bineînțeles că pentru a redresa echipa trebuie să dai 100%.

Nu cred că se întâmpla să fiu dat afară, presiunea este mare la Rapid, dar am avut rezultate bune. Astăzi galeria mi-a scandat numele.

Rapid a jucat bine, totuși, asta e important. Întâlnim o echipă foarte bună în meciul următor, sper ca atunci să vină prima victorie a noastră în fața Farului”, a spus Adrian Mutu, după finalul partidei cu CFR Cluj.