A eliminat-o pe Bianca Andreescu și ulterior efectiv a înnebunit: gesturi obscene către fani/ Video

Turneul de la Abu Dhabi are parte de scene incredibile, iar progragonistă este tenismena din Kazahstan, Yulia Putintseva.

În primul tur, Putintseva a eliminat-o pe Bianca Andreescu, într-un meci dominat autoritar.

Yulia Putintseva, gesturi obscene către fani

În turul următor, Yulia Putintseva a dat peste Beatriz Haddad Maia, care s-a impus în 3 seturi, scor 6-4, 6-7 (5), 7-6 (4), după 3 ore și 16 minute de joc.

Meciul a fost unul extrem de tensionat, iar la final Putintseva a început războiul cu fanii brazilieni prezenți în tribune.

Putintseva le-a arătat acestora degetul mijlociu, în mod repetat. De notat faptul că fanii nu o provocaseră, informează Eurosport.

Epuizată de Bianca Andreescu

Yulia Putintseva, venită din calificări, a declarat că s-a simțit „un pic mai încrezătoare” după ce a câștigat „un prim set fizic” în fața Biancăi Andreescu și că obiectivul ei a fost să o atace pe canadiancă la începutul setului secund. Marți, Putintseva a învins-o pe Andreescu, campioana US Open 2019, cu 7-6 (2) 6-2, în primul tur la Abu Dhabi.

După ce a câștigat un prim set foarte strâns, Putintseva s-a impus mult mai ușor în setul secund și a completat o victorie în două seturi în fața lui Andreescu.

„Cred că primul set a fost un set foarte fizic, am jucat raliuri foarte, foarte dure. M-am simțit puțin mai încrezătoare în setul al doilea și mi-am spus: „Trebuie să pui presiune acum”, iar asta a ieșit bine”, a declarat Putintseva după ce a învins-o pe Andreescu, conform site-ului WTA.

Turneul de la Abu Dhabi a ajuns în faza sferturilor de finală. Din cele 8 sportive care se luptă pentru calificarea în semifinale, 3 sunt din Rusia.