Senegal învinge, iar Qatarul rămâne doar cu organizarea și cu încă un meci de disputat la acest Campionat Mondial

Senegal și-a respectat statutul de echipă favorită împotriva Qatarului, echipă gazdă la acest Campionat Mondial și a învins cu scorul de 3-1.

Pentru Qatar urmează partida cu Țările de Jos, probabil ultima partidă la acest Mondial pentru țara gazdă.

Senegal câștigă și se menține în lupta pentru calificare

Prima repriză a fost dominată de Senegal iar eforturile Africanilor au fost răsplătite. În minutul 41, Dia a profitat de o eroare în apărarea Qatarului și a deschis scorul.

După 3 minute din partea secundă, Senegal și-a dublat avantajul prin Diedhiou care a finalizat cu capul o centrare venită din corner.

Qatar a dat semne de revenire și a ratat două ocazii mari în minutele 60 și 66 dar Mendy a fost imbatabil de fiecare dată.

În minutul 78, Muntari a reuși să reducă din handicap și să reaprindă speranțele pentru qatarezi.

Golul Qatarului a fost doar un foc de paie, iar Senegalul le-a tăiat imediat din elan și au înscris pentru 3-1 prin Dieng.