Zeița de la Montreal către King David: `Ne vedem la Paris!`, i-a transmis Nadia Comăneci dublului campion mondial de la natație

David Popovici a câştigat a doua medalie de aur la Campionatele Mondiale de nataţie de la Budapesta. Adolescentul de 17 ani este campion mondial şi în proba de 100 de metri liber, după ce a câştigat, acum două zile, aurul şi în proba de 200 de metri liber.

A câştigat cursa cu timpul de 47.58, la 5 secunde distanță, grație finișului puternic, și a rescris istoria, fiind al doilea înotător din lume care reușește dubla de aur la 200 și 100 de metri liber.

Performanța lui David Popovici a făcut rapid înconjurul planetei, iar Zeița de la Montreal a fost printre primii care l-au felicitat pe sportivul fenomen.

Gimnasta care a inventat perfecțiunea, Nadia Comăneci, i-a transmis următorul mesaj tânărului sportiv legitimat la Dinamo.

”Cu ani în urmă, am avut deosebita plăcere de a participa la premierea unui concurs de nataţie pentru juniori la Bucureşti. Câştigătorul nu a fost altul decât micuţul David Popovici. Felicitări, David! Ţie, antrenorilor, părinţilor şi federaţiei pentru rezultatele fabuloase la Campionatul Mondial de nataţie.

După ani de muncă, disciplină şi rezistenţă, este un merit al unei echipe întregi, care a fost şi este alături de tine. Succes în continuare, să fii o inspiraţie pentru generaţia de azi. Cu siguranţă ne vedem la Paris”, a spus Nadia Comăneci.