Wayne Rooney, prima victorie ca antrenor în America

Fostul jucător-vedetă al echipei Manchester United, Wayne Rooney, a obţinut prima victorie ca antrenor în liga profesionistă nord-americană de fotbal – Major Soccer League (MLS), echipa sa, DC United, întrecând in extremis, cu scorul de 2-1, formaţia Orlando City SC, în minutele adiţionale ale jocului.

Golurile au fost înscrise de Chris Durkin şi Taxiarchis Fountas în minutele 90+2 şi 90+5. Orlando a deschis scorul prin Junior Urso în min. 9, potrivit agerpres.ro.

„Eram convins că vom câştiga acest meci. Am fost mai pozitivi în repriza secundă şi am jucat excelent”, a spus Rooney la finalul partidei.

Aceasta este prima victorie a lui DC United din luna mai. Noua echipă a lui Rooney rămâne pe ultimul loc în Conferinţa de Est, la opt puncte distanţă de ultimul loc care asigură barajul pentru calificarea în playoff-ul MLS Cup.

Wayne Rooney a revenit în Major League Soccer (MLS) pentru a antrena echipa DC United al cărei tricou l-a purtat în 2018 şi 2019, clubul din capitala Statelor Unite aflându-se în mare dificultate sportivă.

Rooney (36 ani), care a antrenat în sezonul trecut pe Derby County din liga secundă engleză, l-a înlocuit pe argentinianul Hernan Losada, demis în aprilie, iar de atunci interimatul a fost asigurat de Chad Ashton.