Vlad Stancu, o nouă medalie la Campionatul mondial de Înot pentru juniori

Înotătorii români impresionat din nou la competiția din Peru. Juniorii au câștigat două medalii în ziua a treia de concurs. Vlad Stancu a luat bronzul la 800m liber, în timp ce ștafeta mixtă de 4x100m liber a obținut medalia de argint.

Pentru Vlad este a doua medalie obținută la Campionatele Mondiale de juniori, după ce în urmă cu 2 zile a cucerit și argintul în proba de 400m liber.

Spaniolul Carlos Garach Benito a fost cel care a terminat cursa pe primul loc. Turcul Batuhan Filiz luat argintul după ce i-a făcut cu greu față românului.

A încheiat cursa în 7:56.14, la 3.41 secunde de iberic și la 53 de sutimi de locul 2.

Vlad Stancu va mai înota pentru încă o medalie, la cursa de 1.500m, unde este campion european de juniori.