Victorie uriaşă pentru fetele de la Rapid! S-au distrat în deplasarea din Norvegia. Mai au un pas până în sferturile Ligii Campionilor

Victorie urială pentru fetele de la Rapid! Campioana României s-a distrat în deplasarea din Norvegia. Acum, mai are doar un singur pas până în sferturile Ligii Campionilor. Partida din nordul Europei a fost la discreţia giuleştencelor.

Campioana la handbal feminin, Rapid Bucureşti a învins sâmbătă, în deplasare, formaţia Storhamar Handball Elite. A fost 36-29 pentru romrânce în etapa a IX-a din grupa B a Ligii Campionilor.

Victorie uriaşă pentru fetele de la Rapid!

Principalele marcatoare au fost Grozav 5 goluri, Ostase, Polman, Janjusevic 5, pentru Rapid, respectiv Jakobsen 9 reuşite, pentru gazde.

În etapa a IX-a a grupei B s-a mai jucat meciul dintre Team Esbjerg – Kastamonu 39-31, iar ultimele dispute sunt între Buducnost – Gyor ETO şi Lokomotiva Zagreb – Metz Handball.

În primele partide din grupa B, campioana României a obţinut rezultatele: 31-27 cu Lokomotiva Zagreb, 32-32 cu Metz Handball, 33-26 cu Kastamonu Belediyesi GSK, 34-32 cu Team Esbjerg, 30-30 cu Buducnost, 27-25 cu Storhamar, 30-32 şi 30-27 cu Gyor ETO.

După nouă etape, campioana României are 14 puncte în clasament, pe locul 4. Rapid Bucureşti va disputa următoarul în 9 ianuarie 2023, pe teren propriu, cu Buducnost. În grupa A din competiţie joacă şi vicecampioana CSM Bucureşti, locul 2 după opt etape. Trofeul este deţinut de formaţia norvegiană Vipers Kristiansand.