Victorie pentru naționala de handbal a României. A învins Ucraina în preliminariile CE 2024

Naționala de handbal masculin a României a învins clar Ucraina, scor 34-26, în runda secundă a grupei preliminare pentru Euro 2024.

Elevii lui Xavi Pascual au preluat conducerea din minutul 2 după aruncările de la 7 metri transformate de Ionuț Nistor. La jumătatea reprizei secunde, ucrainenii s-au apropiat la 3 goluri, dar nu au reușit să egaleze.

Cei mai buni marcatori pentru naționala de handbal a României au fost Grigoraş 9 goluri și Negru 7. Goluri au mai marcat Ionuț Nistor (5), Octavian Bizău (4), Gabriel Ilie (2). Călin Căbuț (2), Emil Racoțea (1), Călin Dedu (1), Adrian Rotaru (1), Iosif Buzle (1).

De la Ucraina, cel mai bun jucător a fost Turcenko cu 6 reuşite.

România a participat ultima dată la Campionatul European în 1996

În meciul de debut din grupa 4, tricolorii românii au fost învinşi de Austria, scor 36-32.

Urmează partidele cu Insulele Feroe (8 şi 11 martie 2023), respectiv returul cu Austria (26 aprilie) şi cu Ucraina (30 aprilie).

Din cele 32 de echipe naţionale aflate la startul calificărilor, 20 vor merge la turneul final din 2024, găzduit de Germania (10-28 ianuarie).

Patru echipe sunt calificate direct: gazda Germania, alături de medaliatele din 2022 – Suedia, Spania şi Danemarca.

Naţionala României a participat ultima dată la Campionat European în 1996. Atunci s-a clasat pe locul 9.